Zdjęcie do artykułu Hosting dla firmy: wymagania i koszty utrzymania strony
Fot. cookieone / Pixabay

Hosting i domeny

Hosting dla firmy: wymagania i koszty utrzymania strony

Hosting to zaplecze firmy. O wyborze decydują charakter strony, spodziewany ruch i budżet na utrzymanie serwisu.

To pseudonim redakcyjny używany przez wydawcę, a nie deklaracja niezależnie potwierdzonej tożsamości osoby. Pierwotny podpis redakcyjny: Redakcja Cenników.

Hosting dla firmy — co wpływa na wybór?

Hosting to zaplecze firmy. O wyborze decydują charakter strony, spodziewany ruch i budżet na utrzymanie serwisu.

Decyzję porządkują trzy pytania: jakie wymagania ma strona, jaki poziom usługi gwarantuje umowa (SLA) i ile kosztuje utrzymanie w skali roku. Odpowiedzi wyznaczają budżet na hosting, domenę, certyfikat SSL i kopie zapasowe.

Uniwersalnego rozwiązania nie ma: wizytówka, landing page, sklep i portal potrzebują innych zasobów. Hosting to koszt powtarzalny — miesięczny lub roczny, a nie jednorazowa inwestycja.

W polskich cennikach z kwietnia 2026 ceny pierwszego roku pakietów hostingowych zaczynają się od 45,51 zł i sięgają 306,27 zł. Cenę odnowienia trzeba sprawdzić osobno. Do abonamentu dochodzą domena, certyfikat SSL i kopie zapasowe.

Cena pierwszego roku nie mówi, ile hosting kosztuje firmę. VH.pl Wizytówka kosztuje 60,27 zł i tyle samo po odnowieniu, a home.pl Hosting Start startuje z 49,08 zł, by po odnowieniu kosztować 821,64 zł rocznie.

Roczny koszt utrzymania prostej strony firmowej to 200–400 zł, serwisu na WordPressie 400–900 zł, a sklepu internetowego 900–2000 zł. Miesięcznie proste serwisy kosztują 20–80 zł, rozbudowane 50–150 zł.

W cennikach z kwietnia 2026 najtaniej startuje SeoHost.pl SH 1 — 45,51 zł za pierwszy rok. Najwyższą cenę pierwszego roku ma cyber_Folks cyber_START! — 306,27 zł. VH.pl Wizytówka i Domenomania.pl naSTART kosztują 60,27 zł za pierwszy rok.

Zestawienie obejmuje oferty dziewięciu dostawców: VH.pl, Domenomania.pl, Hostido.pl, SeoHost.pl, LH.pl, MyDevil.net, cyber_Folks, home.pl i Zenbox.pl. Trzyletnia suma kosztów pakietów w zestawieniu mieści się między 180,81 zł a 1716,96 zł brutto.

Ceny pakietów w cennikach z kwietnia 2026 podane są w kwocie brutto (z VAT 23%). Koszty wykonania strony w 2026 roku to kwoty netto. Nie mieszaj tych dwóch zestawień, porównując budżet.

Rodzaj strony a wymagania hostingu

Punkt wyjścia to charakter strony. Prosta wizytówka z kilkoma podstronami, ofertą i danymi kontaktowymi nie obciąża serwera. Liczą się stabilność, szybkie wczytywanie plików statycznych i działająca poczta.

Landing page pod kampanię jest zwykle niewielki, ale musi znieść skokowy napływ odwiedzających. Sklep internetowy potrzebuje obsługi bazy danych z kategoriami produktów, koszyka i sesji użytkownika, płatności online oraz integracji z systemami zewnętrznymi.

Portal to duży serwis o wyższych wymaganiach: więcej treści, więcej zapytań do bazy i większa presja na wydajność. Zanim porównasz oferty, wypisz, co strona faktycznie robi: czy przetwarza zamówienia, czy loguje użytkowników, ile ma podstron i multimediów oraz jakie integracje są podłączone.

Do tej listy dopasuj parametry hostingu, nie odwrotnie. Pakiety różnią się pojemnością i limitami baz danych. Sprawdź w cenniku, czy przestrzeń oraz parametry bazy danych odpowiadają liczbie podstron, multimediów i funkcji planowanego serwisu.

Do typu strony dopasuj pojemność. Dostawcy mają pakiety o różnej pojemności i typie dysku, więc sprawdź w cenniku, czy przestrzeń odpowiada liczbie podstron, multimediów i funkcji planowanego serwisu.

Drugi parametr to limity bazy danych i transferu. Domenomania.pl naSTART daje bazy MySQL bez limitu i transfer bez limitu, a PHP od 5.x do 8.x bez dopłat. Dla sklepu to warunek płynnego koszyka i sesji użytkownika.

Pełny przegląd pojemności: VH.pl Wizytówka, LH.pl Orange i cyber_Folks cyber_START! mają 5 GB NVMe. Domenomania.pl naSTART, Hostido.pl NVME 2 i SeoHost.pl SH 1 — 10 GB NVMe. MyDevil.net MD 1 i Zenbox.pl Firma 10k — 25 GB. home.pl Hosting Start — 70 GB SSD.

Wydajność, limity i skalowalność serwera

Wydajność i szybkość to nie to samo. Sama szybkość ładowania nie wystarczy, jeśli serwer nie radzi sobie z obciążeniem.

Podstawowy miernik to czas do pierwszego bajtu (TTFB) — od wysłania żądania do pojawienia się pierwszego bajtu odpowiedzi. Im dłuższy, tym później użytkownik zobaczy cokolwiek na ekranie.

Na działanie strony i wydajność sklepu wpływają limity serwera. Sprawdź w cenniku i regulaminie limity zasobów w wybranym pakiecie. Plan „tanio i bez limitu” zwykle nie istnieje.

Sprawdź, co dzieje się po przekroczeniu progu: czy usługa jest spowalniana, czy wyłączana. Trzeci element to skalowalność — możliwość zwiększenia zasobów bez przenoszenia strony do innego dostawcy.

Zapytaj, czy szybko podniesiesz plan, czy są zasoby dedykowane na czas promocji i czy dostawca wspiera cache oraz sieci dostarczania treści (CDN). To zabezpieczenie, gdy strona staje się kanałem sprzedaży.

Wymagania wydajnościowe spisuj przed porównaniem ofert: liczbę jednoczesnych użytkowników w szczycie, zapytania do bazy i liczbę multimediów. Dopiero do tych liczb dobieraj pojemność oraz limity pakietu.

Limity mają konkretne wartości. Domenomania.pl naSTART daje 10 GB NVMe, transfer bez limitu, bazy MySQL bez limitu, PHP od 5.x do 8.x i obsługę HTTP/3. Taki zestaw wystarcza do strony firmowej lub małego sklepu.

Limity procesora, pamięci i operacji dyskowych (IOPS) nie wynikają z ceny pakietu. Ustal je z dostawcą przed zakupem, razem z zasadami obowiązującymi po przekroczeniu progu.

Pojemność pakietów waha się od 5 GB do 70 GB: VH.pl Wizytówka 5 GB NVMe, MyDevil.net MD 1 25 GB NVMe, home.pl Hosting Start 70 GB SSD. W cenniku sprawdź, czy transfer i liczba baz danych mają limity.

SLA hostingu: zapisy i pomiar dostępności

SLA (Service Level Agreement) to część umowy z dostawcą hostingu. Opisuje gwarantowany poziom usługi i sposób postępowania, gdy nie jest dotrzymany. Każda godzina przestoju to stracone zapytania, wizyty i zaufanie odbiorców. Przejrzyj dokument przed podpisaniem umowy, nie po pierwszej awarii.

Regulamin Zenbox.pl używa określenia „czas reakcji na zgłoszenie” dla dwóch różnych pomiarów: od zauważenia awarii przez usługodawcę lub otrzymania zgłoszenia do całkowitego usunięcia awarii albo od zgłoszenia e-mailem do udzielenia odpowiedzi. Przy lekturze umowy rozdziel te znaczenia (zenbox.pl).

Czas odpowiedzi na zgłoszenie i czas naprawy bywają różnymi zobowiązaniami: szybkie potwierdzenie problemu nie zawsze oznacza, że równie szybko zostanie on usunięty. W porównaniu ofert zapisuj oba osobno, z kanałem zgłoszenia, którego dotyczą.

Dostępność (uptime) wyraża się procentowo i odnosi do określonego okresu, np. roku, miesiąca lub tygodnia. Sprawdź też, jak umowa wyznacza pomiar przestoju i jakie wyłączenia obowiązują; sama wartość procentowa nie wyjaśnia tych warunków.

Sposób zgłaszania awarii i okna planowanych prac powinny być czytelne obok deklaracji dostępności. Oddziel te warunki od kopii zapasowych i odzyskiwania danych: zapis o dostępności sam w sobie nie określa, jak przywrócić utracone treści.

Część parametrów jest już w cenie pakietu. Domenomania.pl naSTART zawiera darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt, codzienny backup przechowywany przez 31 dni oraz ochronę Imunify360. Wypisz te elementy w umowie jako obowiązek dostawcy, a nie dodatek.

Na stronie z regulaminami home.pl widnieje m.in. „Załącznik nr 1 do Regulaminu Usług Serwerów Wirtualnych” (home.pl). Przed porównaniem zapisz pełną nazwę dokumentu i sprawdź, czy dostawca wskazuje warunki właściwe dla wybranego pakietu.

Poziom dostępności, maksymalny czas reakcji i czas usunięcia awarii nie wynikają z ceny pakietu. Sprawdź je w umowie lub regulaminie u VH.pl, Domenomania.pl, home.pl, cyber_Folks i Zenbox.pl, a wartości wpisz obok siebie razem z oknami serwisowymi i rekompensatami.

Przy zestawianiu ofert oddziel cenę aktywacji od ceny odnowienia i zapisz okres objęty każdą kwotą. Dzięki temu nie porównasz promocyjnej ceny jednej usługi ze standardową ceną innej.

Parametry techniczne nie zastępują warunków SLA. Zapisuj je w osobnych kolumnach: pojemność i typ dysku po jednej stronie, a dostępność, czasy obsługi awarii i zasady rekompensaty po drugiej.

Porównując umowy, sprawdź nie tylko obietnicę dotyczącą dostępności, lecz także to, jak dostawca mierzy jej dotrzymanie, jakie zgłoszenia obejmuje i jakie wyjątki stosuje. Bez tych warunków podobnie brzmiące zapisy mogą oznaczać różny zakres ochrony.

Poproś o wskazanie dokumentu powiązanego z wybranym pakietem oraz potwierdzenie, że uzgodnione wartości i rekompensaty obowiązują dla tej usługi. Zachowaj te informacje razem z warunkami dotyczącymi kopii zapasowych i odzyskiwania danych.

Koszty utrzymania strony internetowej

Koszt utrzymania strony to nie tylko opłata za hosting. Budżet obejmuje jednorazowe wydatki na stworzenie serwisu oraz późniejszy rozwój, aktualizacje i poprawki. Całkowity roczny koszt utrzymania strony dla małej firmy to najczęściej 600–1500 zł. Większe i bardziej zaawansowane serwisy generują wyższe wydatki.

Koszty wykonania strony w 2026 roku to kwoty netto, a ceny pakietów hostingowych z cenników z kwietnia 2026 — brutto (z VAT 23%). Porównując budżet, nie mieszaj tych dwóch zestawień.

Orientację dają koszty samego wykonania strony. W 2026 roku standardowa, kilkustronicowa witryna małej lub średniej firmy kosztuje najczęściej 1300–5000 zł netto. Sklep internetowy jest droższy — koszt często zaczyna się powyżej około 5500 zł netto i rośnie wraz z funkcjonalnościami oraz integracjami.

Przykładowe widełki netto na 2026 rok: one page 1000–2500 zł; landing page 1500–3000 zł; strona wizytówkowa 2000–4000 zł. Strona firmowa do około 15 podstron 3000–8000 zł; blog 500–2500 zł; mały sklep internetowy 5000–15000 zł.

Strona z katalogiem produktów 3000–6000 zł; portal internetowy 15000–45000 zł. Kwoty są orientacyjne i dotyczą cen netto.

Końcowa cena zależy przede wszystkim od zakresu projektu i ilości materiałów do przygotowania oraz wdrożenia. Im więcej treści, zdjęć, filmów i elementów do ułożenia, tym wyżej. Drugi czynnik to funkcjonalności, zwłaszcza niestandardowe. Trzeci — integracje z systemami zewnętrznymi, które podnoszą koszt realizacji.

Miesięczne utrzymanie strony to osobna kategoria wydatków, niezależna od kosztu zbudowania. Zwykle obejmuje hosting, domenę, certyfikat SSL, aktualizacje systemu i wtyczek, kopie zapasowe oraz bieżące drobne zmiany w treści. W budżecie rozdziel te dwie pozycje.

Sam hosting kosztuje rocznie 200–400 zł w wersji współdzielonej, 250–600 zł pod WordPressa i 600–1500 zł za VPS. Konkretne pakiety z cenników z kwietnia 2026 startują niżej: VH.pl Wizytówka 5 GB NVMe to 60,27 zł brutto za rok.

Pułapką jest cena odnowienia. home.pl Hosting Start kosztuje 49,08 zł na start, ale po odnowieniu 821,64 zł rocznie — 1692,36 zł za trzy lata. Zenbox.pl Firma 10k wygląda podobnie: 122,88 zł, a potem 797,04 zł (1716,96 zł przez trzy lata).

Uczciwy cennik pokazuje obie ceny obok siebie. Domenomania — naSTART: po odnowieniu 84,87 zł, czyli o 26% więcej niż w pierwszym roku. Przez trzy lata daje to 229,99 zł brutto.

O rocznym koszcie decyduje cena odnowienia, nie pierwsza faktura. SeoHost.pl SH 1 startuje z 45,51 zł, a po odnowieniu kosztuje 156,21 zł; VH.pl Wizytówka ma 60,27 zł w obu okresach. Budżet planuj na kwotę z odnowienia.

Domena .pl odnawiana jest co 12 miesięcy i kosztuje 80–180 zł rocznie; .com to 100–180 zł, .eu 80–180 zł, a .ai 300–600 zł. Certyfikat AutoSSL jest darmowy, SSL DV kosztuje 70–150 zł, wildcard 250–600 zł.

Poczta w domenie to 0–200 zł rocznie, a biznesowa 200–600 zł. Suma roczna dla prostego serwisu firmowego to 200–400 zł, dla WordPressa 400–900 zł, dla sklepu 900–2000 zł. Miesięcznie proste strony kosztują 20–80 zł, rozbudowane serwisy 50–150 zł.

Te dwa zakresy opisują różny zakres usług. 200–400 zł rocznie to suma podstawowych opłat dla prostej strony firmowej — hostingu, domeny, SSL i poczty w domenie. 600–1500 zł to całkowity roczny koszt utrzymania strony dla małej firmy, obejmujący także aktualizacje, kopie zapasowe i bieżące zmiany.

Trzyletni koszt hostingu w cennikach z kwietnia 2026: VH.pl Wizytówka 180,81 zł, Domenomania.pl naSTART 229,99 zł, Hostido.pl NVME 2 291,51 zł, VH.pl Hosting S 328,41 zł, SeoHost.pl SH 1 357,93 zł. Dalej: LH.pl Orange 551,04 zł, MyDevil.net MD 1 599,97 zł, cyber_Folks cyber_START! 918,81 zł, home.pl Hosting Start 1692,36 zł, Zenbox.pl Firma 10k 1716,96 zł.

Ceny pierwszego roku i odnowienia: SeoHost SH 1 45,51 zł i 156,21 zł; VH.pl Wizytówka 60,27 zł i 60,27 zł; Domenomania — naSTART 60,27 zł i 84,87 zł; LH.pl Orange 61,50 zł i 244,77 zł; Hostido.pl NVME 2 97,17 zł i 97,17 zł.

Dalsze pakiety: VH.pl Hosting S 109,47 zł i 109,47 zł; Zenbox.pl Firma 10k 122,88 zł i 797,04 zł; MyDevil.net MD 1 199,99 zł i 199,99 zł; cyber_Folks cyber_START! 306,27 zł i 306,27 zł; home.pl Hosting Start 49,08 zł i 821,64 zł.

Przygotowanie strony na wzrost ruchu i promocje

Akcja promocyjna, w tym Black Friday, wymaga oceny szczytu ruchu, a nie tylko przeciętnej liczby wejść. Zacznij od danych z poprzednich kampanii i ustal, które elementy strony — koszyk, baza danych czy integracje — były najbardziej obciążone.

Przygotuj plan na wzrost obciążenia: wyznacz, kto monitoruje serwis, jak można zmienić pakiet i jakie funkcje da się czasowo ograniczyć bez zatrzymania sprzedaży. Uzgodnij z dostawcą, jak zgłosić problem podczas kampanii i gdzie sprawdzić status usługi.

Przygotowania oprzyj na danych z poprzednich okresów promocyjnych. Przeanalizuj ruch całkowity, czyli liczbę sesji dziennie; ruch szczytowy, czyli liczbę jednoczesnych użytkowników; problemy ze stroną, takie jak długi czas ładowania lub okresy nieaktywności; oraz sposób ich rozwiązania.

Do tego dochodzą działania techniczne: testy obciążeniowe przed startem promocji, usuwanie wąskich gardeł w konfiguracji serwera i aplikacji oraz monitorowanie ruchu i czasów odpowiedzi w trakcie kampanii. Wzrost ruchu sam w sobie nie jest problemem — problemem jest infrastruktura nieprzygotowana na niego.

Przed promocją sprawdź, ile zasobów ma pakiet. 5 GB NVMe mają VH.pl Wizytówka, LH.pl Orange i cyber_Folks cyber_START!, 10 GB NVMe — Domenomania.pl naSTART, Hostido.pl NVME 2 i SeoHost.pl SH 1, a 25 GB — MyDevil.net MD 1 i Zenbox.pl Firma 10k. home.pl Hosting Start daje 70 GB SSD.

Jak wybrać hosting — praktyczna lista kontrolna

Zestaw własne potrzeby z punktami do sprawdzenia. Pierwsze kryteria: dopasowanie oferty do typu strony (wizytówka, landing page, blog, sklep, portal) i jej funkcji; wydajność serwera mierzona m.in. czasem do pierwszego bajtu. Drugie: limity zasobów i zasady po ich przekroczeniu; możliwość skalowania w okresach wzmożonego ruchu; wsparcie dla cache i CDN.

Druga grupa kryteriów dotyczy umowy i pieniędzy. Sprawdź deklarowany poziom dostępności, czasy reakcji i usuwania awarii, okna serwisowe oraz zasady kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Porównaj pełny koszt — nie tylko abonament za hosting, ale i całkowity koszt utrzymania serwisu z domeną, certyfikatem, aktualizacjami i rozwojem strony.

Najlepszą podstawą decyzji jest analiza własnych danych: liczby sesji, liczby jednoczesnych użytkowników w szczytach, historii problemów z ładowaniem i planów promocyjnych na najbliższe miesiące. Hosting dobrany do tych liczb zwykle jest tańszy i stabilniejszy niż usługa wybrana tylko po cenie lub pojemności dysku z cennika.

Porównanie cen zacznij od ceny odnowienia, ale dopisz też koszt całego okresu, który chcesz zaplanować. Zapisuj, czy kwota obejmuje VAT i czy płatność dotyczy miesiąca czy roku; te rozróżnienia ułatwiają zestawienie ofert.

Nie porównuj samej pojemności dysku z ceną. Zestaw ją z limitami zasobów, rodzajem dysku, bazami danych i zasadami skalowania, a następnie sprawdź, czy pakiet odpowiada funkcjom strony.

Przy SLA sporządź osobne pola dla gwarantowanej dostępności, czasu odpowiedzi, czasu usunięcia awarii, okien serwisowych, kopii zapasowych i rekompensat. Uzupełniaj je warunkami przypisanymi do konkretnej usługi.

Sprawdź, czy czas reakcji oznacza odpowiedź na zgłoszenie, czy w regulaminie obejmuje także usunięcie awarii; te pojęcia mogą być opisane odmiennie (zenbox.pl). Przy porównaniu rozdziel je w notatkach.

Przy każdej obietnicy sprawdź sposób pomiaru, kanał zgłoszenia, wyjątki i skutek niewykonania. Jeśli któryś warunek pozostaje niejasny, poproś o jego doprecyzowanie na piśmie przed wyborem oferty.

W checkliście rozdziel koszty netto wykonania strony od brutto opłat hostingowych. Wpisz też osobno roczny koszt podstawowych opłat dla prostej strony (200–400 zł) i całkowity koszt utrzymania małej firmy (600–1500 zł).

Do listy kontrolnej dopisz funkcje potrzebne stronie: obsługę wersji PHP i protokołu, bazę danych, mechanizm kopii zapasowych, certyfikat SSL oraz ochronę aplikacji. Zestaw je z wymaganiami serwisu, a nie z samą nazwą pakietu.

Więcej z: Hosting i domeny